Jakie problemy mogą wyniknąć z astygmatyzmu?

Nie ulega wątpliwości, że wady wzroku wszelkiego rodzaju istotnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Niektóre wady nie budzą długoterminowych konsekwencji, podczas gdy inne mają poważne konsekwencje zdrowotne. Astygmatyzm u dzieci jest wadą wzroku, którą należy bezzwłocznie zająć się zaraz po jej wykryciu. Warto w tym celu prowadzić regularne badania wzroku, gdyż wykrycie Astygmatyzmu we wczesnym wieku pozwala zaordynować odpowiednie środki, które uchronią dziecko przed pogłębianiem się innych wad. Istotne jest również to, że sam astygmatyzm może być dla dziecka irytujący, gdyż nieco utrudnia to codziennego funkcjonowanie.

Astygmatyzm u dzieci – na co wpływa?

Schorzeniem wynikającym z astygmatyzmu często jest brak widzenia obuocznego, czyli stereoskopowego. Jest to naturalna konsekwencja, która może wynikać bezpośrednio z astygmatyzmu lub z innych wad, które występują razem z nim. Ma to dość poważne konsekwencje, gdyż utrudnia dziecku sprawne funkcjonowanie i stanowi ograniczenie w pewnych rodzajach aktywności fizycznej. Dopuszczenie do rozwinięcia się braku widzenia obuocznego może też wiązać się z problemami zawodowymi w wieku dorosłym.

Sprawdź – https://mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-astygmatyzm-objawy-i-leczenie/

Jakie długotrwałe konsekwencje ma astygmatyzm?

Brak widzenia stereoskopowego wyklucza z wykonywania niebezpiecznych aktywności fizycznych, które wymagają szybkiej reakcji na bodźce. Może to być praca związana z obsługą maszyn, jazda motocyklem, niekiedy nawet jazda samochodem. Istotnym ograniczeniem jest także to, że takie schorzenie jest przeciwwskazaniem do pracy na wysokości lub sportów związanych z wysokością, co może okazać się problematyczne w wieku dorosłym. Warto więc już od najmłodszych lat postarać się pozbyć tego problemu i wdrożyć odpowiednie środki prewencyjne. Zazwyczaj wystarczające jest dobranie i użycie odpowiednich okularów korekcyjnych, jednak należy pamiętać, że jest to wada, która może się rozwijać, więc należy ją kontrolować na przestrzeni lat.